100 let od vzniku ČSR jsme oslavili novou zvoničkou

Město Košťany se rozhodlo alespoň drobně oslavit 100. výročí vzniku Československa u bývalé kapličky ve Střelné. Zde jsme v tento sváteční den sešli, abychom uctili památku těch, kteří stáli u vzniku samostatného státu, krátce zavzpomínali na společné období našich dějin, zazpívali naši národní hymnu v Československé verzi, protože ta k 28. říjnu neodmyslitelně patří a na závěr slavnostně pokřtili novou zvoničku.

Jakoby nám počasí chtělo připomenout, že Československá myšlenka to v uplynulém století neměla jednoduché, i pietní akce proběhla za velmi nepříjemného a lezavého počasí. I proto nás těší, v jak velkém počtu jste na tuto oslavu dorazili.

Samotná zvonička vyrostla v místech bývalé kapličky a měla by být jedním ze symbolů návratu našeho města ke svým kořenům. Po dlouhém období vystěhovávání a bourání nastal čas alespoň symbolicky navracet do našeho města důležitá kulturní a duchovní místa. Samotná více než 4 metry vysoká zvonička na sobě z tohoto důvodu nese městskou symboliku, odkaz na 100. výročí vzniku Československa a odkaz na naše partnery ze Slovenska, obce Košťany nad Turcom a Valiky. Toto dlouhodobé partnerství možná více než kde jinde dokazuje pevné spojení mezi námi a našimi bratry Slováky.

autor: Mgr. Pavel Vondra

Permanent link to this article: https://www.kostany.cz/100-let-od-vzniku-csr-jsme-oslavili-novou-zvonickou/