Zpět na Historie města

Historie košťanské kopané

Vznik klubu

Český fotbalový klub FK Košťany vznikl v roce 1921. Klub se od prvopočátku potýkal s velkými problémy, chyběly finanční prostředky, vybavení i vlastní hřiště. Jejím členům však nechyběla vůle hrát kopanou a prvotní překážky se rychle překonaly. Kopanou jako sport dlouho neuznávali někteří funkcionáři tělocvičných organizací. Přesto však velmi brzy našla cestu mezi širokou vrstvu obyvatelstva a stala se oblíbeným sportem – v Košťanech pak sportem číslo jedna. A je jím i dnes po devadesáti letech.

Fotografie z utkání v roce 1944 na Bramši

Fotografie z utkání v roce 1944 na Bramši (Stojící zleva: Sýkora st., Přemysl Holman, Květoslav Schwarc, Stárek, Kervicer K., Josef Sýkora, Karel Košler, Vojtěch Schvarc, Bernhardt Málek, Waldhauser, bývalý brankář prvorepublikového Čechoslovanu, správce František Tippmann, sedící zleva: Zelenka, Karel Bradáč, Vošmik).

Po roce působení se klub přejmenoval AFK Union Košťany a po vzoru jiných klubů provozoval vedle kopané také lehkou atletiku. Díky velkému zájmu a podpory patronů, pražských klubů SK Čechoslovan Košíře a SK Viktorie Žiž-kov získala košťanská kopaná v brzké době dobrý zvuk. Výkonnosti pomohlo i získání vlastního hřiště. Klub od košíř-ských převzal klubovou fialovou barvu a také název Čechoslovan. V letech 1932-1933 se probojoval do nejvyšší soutěže Severočeské Radějovy župy a stal se rovnocenným soupeřem výborných mužstev SK Most, Slovan Duchcov, Hvězda Trnovany, Čechie Louny či Slavia Karlovy Vary. V mužstvu vynikali hráči bratři Dušátkové, Bradáč, Balšánek, Hubr, Raabe, Krajíček Seidl, Waldhauser Stýblo, Drábek a další. Pro své hráčské kvality byly nazývány „fialovými ďábly“. Tato slavná éra však byla negativně ovlivněna velkou hospodářskou krizí a v roce 1938 obsazením pohraničí fašistickým Německem. Byly zrušeny všechny české spolky a jejich majetek zabaven. České obyvatelstvo bylo tvrdě diskriminováno (zákaz sportovní činnosti, zrušení českých škol, zákaz volby zaměstnání a vyššího vzdělání).Byly to neradostné chvíle nejen pro Čechoslovan. Přesto se již s blížícím se koncem války díky iniciativě a nemalé odvahy ně-kterých bývalých hráčů utvořil kolektiv, který se stal základem poválečného Čechoslovana. Iniciátory byli bývalí funkcionáři, kteří po obsazení Němci z Košťan neodešli, Sýkora, Tippmann a především tehdy mladý a agilní Přemysl Holman. Touha hrát kopanou vedla k navázání styků s totálně nasazenými českými dělníky z Protektorátu v pracovních táborech v Lomu, Hostomicích, Kopistech a Jiřetíně. Později se hrály zápasy také s jedenáctkami z dalších pracovních táborů, které sledovalo vždy mnoho diváků. Kádr mužstva tenkrát tvořili Bradáč, Květoslav Schvarc, Vojtěch Schvarc, Vošmik, Sýkora, Málek, Holman, Jelínek, který později doplnili Košler, bratři Krejčí, Kervicer, Stárek, Nevřivý a Zelenka.

Po roce 1945

Po válce Čechoslovan obnovil svoji činnost. Výraznou osobou vedle nadšených předválečných funkcionářů, kteří se vrátili do Košťan, Karla Dušátka a Stryhala, se stal ligový rozhodčí Lakota. Mužstvo bylo zařazeno podle výsledků z roku 1938 do I.B třídy, ze které postoupilo do vyšší třídy až po dvou letech. Po dlouhou dobu hráli košťanští v popředí tabulky. Kádr mužstva z doby okupace doplnili navrátilci a noví osídlenci: Melichar, Koucký, Hotovec, Matoušek, Virágh a Šnek. V roce 1950 byla provedena reorganizace československé tělovýchovy. Ze tří tělovýchovných organizací v Košťanech byla utvořen Tělovýchovná jednota Jiskra. Košťanská kopaná prožívá šťastné období a až do roku 1955 hraje v krajských soutěžích. Toto radostné období je negativně narušeno likvidací poloviny obce v důsledku těžby uhlí. Po dobu pěti let se kopaná vzpamatovává z odchodu klíčových hráčů a funkcionářů, ale i ze silně narušeného hřiště a zázemí. Hraje se na provizorním hřišti či na hřištích v okolních obcí. V té době obětavě zachraňuji košťanskou kopa-nou funkcionáři Jan Šmíd, Alexandr Köhler, Eduard Vaňásek a trenér Šustr. Ze III. třídy se nakonec podařilo postoupit a vyhrát okresní soutěž. V roce 1968 se Jiskra Košťany stala vítězem I. ročníku Poháru redakce deníku Směr a byla pověřena reprezentací okresu Teplice v mezinárodním zápase v Dippoldiswalde v NDR. Do I.A třídy Košťany postou-pily v roce 1968.

V letech 1968 – 1974 hráči a funkcionáři jednoty odpracovali stovky brigádnických hodin na úpravě hrací plochy a kabin. Péče byla věnována výchově nových hráčů. Ve velmi náročných podmínkách hráči i trenéři bojovali o setrvání v krajských soutěžích. Vyrostla zde celá řada kvalitních hráčů: Ladislav Navrátil, Krupa, Měchura, Šafránek, Novotný, Pleva, Olejník, Bílek, Josef Abrhám, Pavel Čulík, a další, kteří pak později působili ve vyšších soutěžích či prvo-ligových oddílech – Bílek, Ota Šídlo, Pokorný, František Buček a reprezentační hráč ČSSR, opora prvoligových Teplic, Dukly Praha a Bohemians Praha Přemysl Bičovský. Trenéři Filinger, Pešek, Jalovecký a Winkler dokázali se svými svěřenci, že se zde dá hrát kvalitní kopaná a že tento sport do Košťan patří. 30. června 1974 byl za pomoci MNV Košťany a SHD Most otevřen nový stadion s travnatou plochou, na jehož budování se podíleli samotní sportovci odpracováním několika tisíc brigádnických hodin. V roce 60. výročí košťanské kopané dosáhli mladí hráči historicky největšího úspěchu – postupu do krajského přeboru, kde bojovali čtyři roky. S tímto úspěchem budou navždy spojená jména L. Navrátil, Hybša, L. Schnaubelt, Řezníček, J. Duben, P. Čulík, M. Štefko, M. Vaňásek a dalších. Reorganizací soutěže však mužstvo sestoupilo do nižší soutěže. Odchody hráčů i trenérů negativně ovlivnily kvalitu mužstva natolik, že v roce 2005 přišel sestup do okresního přeboru. V roce 1990 byla ukončena činnost TJ Jiskra a oddíly kopané jsou nyní začleněny v obnoveném Sokolu.

„Nejmladším“ oddílem TJ Sokol je FC Louka Košťany ČOS, který provozuje sálový fotbal-futsal – „malý fotbal“. Oddíl byl založen již v roce 1988, ale členem TJ Sokol se stal až v listopadu 2008. Zakládajícími členy byli Ladislav Navrátil, Pavel Prokop, Petr Prokop, Josef Moučka, Pavel Čoček, Petr Čoček, J. Izera, V. Jungvirt, P. Košnar, M. Kogut, V. Leštik, F. Maier, R. Měchura, V. Želinský a M. Bauer. Oddíl je zaregistrován v České federaci sálového fotbalu – fut-salu. Za svou třiadvacetiletou historii sehrál celou řadu mezinárodních zápasů proti hráčům Angoly, Německa, Nizo-zemska, Slovenska a Vietnamu. V roce 2004 dva hráči oddílu, Ivan Drška, ml. a Petr Smutný, startovali v reprezentač-ním mužstvu České republiky ve třech zápasech (2x proti Španělsku a 1x proti Dynamu Moskva). V Teplické lize, ale také v krajské soutěži se oddíl umisťuje na popředních místech a velmi dobře si vede i na turnajích či pohárových soutěží. K velkým oporám oddílu patří Pavel Prokop, který sehrál 1055 zápasů, Tomáš Glöckner s největším počtem nastřílených branek (915 a 597 nahrávek ) a brankář Václav Heřmánek s největším počtem čistých kont – 131.

Současnost kopané v Košťanech

Vyhlašování sportovce Teplicka 2010

Vyhlašování sportovce Teplicka 2010

Košťanská kopaná nyní prožívá generační krizi a její bývalou slávu zachraňují mládežnická družstva – od nejmladší přípravky přes žáky a dorost. Je to především díky dobré práci trenérů a vedoucích družstev. Zde je třeba vyzdvihnout neúnavnou a obětavou práci Pavla Prokopa, který se žákovské kopané věnuje s celým srdcem. Starší žáci se stali nejlepším sportovním kolektivem okresu Teplice za rok 2010 a Pavel Prokop se umístil mezi deseti nejlepšími trenéry okresu. Toto ocenění převzali právě letos, kdy je košťanskému fotbalu devadesát let. Zdá se, že nastávají lepší časy. Vždyť Košťany si zaslouží nové hráče kvalit Hubra, Holmana, Vojtěcha Schvarce, Bílka, Šídla či Bičovského. Při oslavách bude určitě vzpomenuto jmen bývalých hráčů i funkcionářů, kteří košťanskou kopanou proslavili. Mezi nimi nebude určitě chybět jméno nedávno zesnulého Josefa Frühaufa st., který patřil k tzv. „tahounům“ a byl košťanské kopané zcela oddán. Pokud jsem v tomto článku někoho zapomněl jmenovat, věřte, nebylo to úmyslně. Hráčům a funkcionářům popřejme do další devadesátky hodně sportovních úspěchů.

Josef Novotný

 

 

Přímý odkaz na tento článek: https://www.kostany.cz/o-meste/historie-mesta/historie-kostanske-kopane/