Zpět na O městě

Zajímavá místa v okolí

Lovecký zámeček Lobkowiczů

Zámeček na podzim

Zámeček na podzim

Lovecký zámeček se nachází 1 km severně od náměstí. Přístupová cesta je ulicí „K zámku“ ve Střelné. V případě, že budete chtít vyrazit z Košťan, je lepší zvolit trasu od knihovny směrem k Lidické ulici. Rozlehlý komplex, jehož současná podoba je z roku 1864 je výborným cílem kratších procházek, případně rozcestníkem delších výletů. Zámeček není bohužel nyní zpřístupněn veřejnosti. Může sloužit jako výchozí bod pro vaše výlety do Krušných hor, případně jako zastávka na cestě do obory v Dubí-Mstišově.

V případě, že chcete navštívit zámeček při vaší cestě po turistických trasách, projděte po modré značce ze Mstišova a v místech, kde se turistická značka odklání od asfaltové silnice, zůstaňte zhruba 200 metrů na této silnici.

Stránku s historií a fotogalerií zámečku naleznete zde.

 

Zámeček Dvojhradí a obora ve Mstišově

Obora Mstišov leží asi 3km východně od Košťan ve stejnojmenné části města Dubí. Patří mezi nejmenší obory v České republice ale díky bezprostřední blízkosti z jaké lze zvířata pozorovat k velmi oblíbeným. Divoká prasata, ovce, srny, kozy a jeleni a jiní obyvatelé našich lesů jsou zvyklí na přítomnost člověka a v případě, že má dotyčný i nějaký ten zvířecí pamlsek v ruce, jsou mnohdy ochotni přijít  až k návštěvníkům. V oboře se nachází lovecký zámeček Dvojhradí (Tuppelburg), dnes v provozu jako vyhledávaná restaurace.

Odkaz na stránku obory v rámci internetové prezentace restaurace

Vodní nádrže Otakar a Barbora

Hlavní pláž v Oldřichově

Hlavní pláž v Oldřichově

Vodní nádrže Barbora a Otakar vznikaly od 70.let 20.století na místě stejnojmenných hnědouhelných dolů. Větší Barbora se po dokončení revitalizace stala vyhledávaným rekreačním komplexem. Kolem obou jezer se dnes nachází vzrostlé smíšené lesy. Jak Barbora, tak Otakar (také Čolík) se vyznačují křišťálově čistou vodou, Barbora pak hloubkou až 65 metrů. V obci Oldřichov asi 1km od části Kamenný pahorek se nachází nejnavštěvovanější, hlavní pláž a golfový resort.

 

Krušné hory – za sportem, výhledy a vlakovou stanicí, kterou v jízdním řádu nenajdete…

Vlčí kámen - pohled na vrchol

Vlčí kámen – pohled na vrchol

Podstatná část katastrálního území Košťan leží na území Krušných  hor a tvoří významnou část Cínovecké pahorkatiny (Nejvyšším bodem je Pramenáč 909 m. n. m.) Toto více jak 130km dlouhé horské pásmo tvoří hranici mezi Ústeckým krajem a Saskem a je velmi výrazným krajinotvorným prvkem celého Teplicka. Díky svým krásám jsou zdejší partie Krušných hor celoročně navštěvované turisty.

Jedním z jejich cílů je vyhlídka Vlčí kámen. Jedná se o porfyrový sklaní útvar ležící při modré turistické trase asi 3km nad místní částí Střelná. Útvar se nachází v nadmořské výšce 614 m.n.m. a je vcelku lehce přístupný i pro méně zdatné turisty. Ze skalních můžete za dobré viditelnosti shlédnout celé Teplicko a severní úbočí Českého středohoří.

Ve vzdálenosti necelých 7 km od centra Košťan se nachází známé sportovní centrum Bouřňák (7km sjezdových tratí, napojení na Krušnohorskou magistrálu a rozsáhlou síť německých tras pro běžkaře).

V případě, že se zatouláte mimo značené cesty, můžete nalézt také jednu tajemnou železniční stanici, kterou nenajdete na žádném z jízdních řádů. Tou stanicí je Trempská osada severu – White Star City. Pokud se zde ztratíte, místní osadníci vám rádi poradí cestu zpět.

Moldavská horská železnice

Zastávka Střelná v Krušných horách na podzim

Zastávka Střelná v Krušných horách na podzim

Moldavská železnice, nebo také trať č. 135 z Mostu do Moldavy je technickým unikátem. Na svých 40 kilometrech překonává trať převýšení více jak 500 metrů převýšení s mnoha technicky unikátními řešeními. Nejzajímavější pasáže trati se nachází právě nedaleko Košťan. Trať začíná u města Osek pomalu stoupat po úpatí Krušných hor a v sousední obci Hrob překonává první překážky. Prvním unikátem trati je Velký hrobský viadukdt, kterým trať překonává údolí Bouřlivce. Poté vlak začne prudce stoupat na hřebeny Krušných hor, aby se po zhruba 1km zastavil v zastávce Střelná v Krušných horách (zajímavostí podélný sklon trati v místě zastávky). Od zastávky trať pokračuje krušnohorskými lesy kolem výše zmíněné stanice T.O.S White Star do úvraťové stanice Dubí a odtud pak i přes soustavu tunelů a viaduktů do své cílové stanice v 780 m.n.m. Na cestě naleznete také několik úžasných výhledů do krajiny.

Ludvíkův dub

Ludvíkův dub naleznete zhruba 100 metrů východně od loveckého zámečku Lobkowiczů. Jednalo se o jeden ze tří nejstarších stromů v Ústeckém kraji. V rozhodné výšce 130 cm měl v obvodu úctyhodných 742 cm. Ačkoli místní pověst spojuje strom s tábořištěm rakouského vojska v předvečer bitvy u Chlumce roku 1813, jméno dostal podle jiné události, která se udála o 2 roky dříve. V roce 1811 navštívil nedalekou oboru ve Mstišově slavný hudební skladatel Ludwig van Beethoven a přestože jeho návštěva u stromu není známa, byl strom na počest této události pojmenován.

Samotný strom bohužel nevydržel požár ze dne 28.2.2015, kdy začalo z hořet uvnitř jeho dutiny. Přesto jeho majestátné torzo za návštěvu určitě stojí. V květnu 2017 byl poblíž torza stromu vysázen nový dub letní, který se snad jednoho dne stane důstojným nástupcem původního Ludvíkova dubu.

Štola Lehnschafter – Mikulov

Pohled do štoly

Štola Lehnschafter se nachází na severozápadním okraji někdejšího horního města, nyní obce Mikulova v Krušných horách. Vchod do štoly je na úpatí jižního výběžku masívu vrchu Pramenáče (909 m n. m.). Štola je jedním z nejrozsáhlejších a nejstarších důlních děl, která vznikla v Mikulovském rudním revíru za účelem těžby stříbra a dalších rud. Celý důlní komplex je chráněn jako kulturní památka ČR.

 

Přímý odkaz na tento článek: https://www.kostany.cz/o-meste/zajimava-mista-v-okoli/